Svycarna- najstarsze schronisko w Czechach

Nasza propozycja na dzisiaj to Jeseniki, a konkretnie masyw Malego Deda. Przenieśmy się do Svycarny, najstarszego schroniska górskiego zlokalizowanego w Czechach. Jego początki to XVIII w. a za budową chaty w tym miejscu stał bogaty ród Lichtensteinów mający swoje dobra w pobliskich Velkich Losinach. Początkowo służyło za schron dla pasterzy, myśliwych, czy straży leśnej, a dopiero pod koniec XIX w. zaczęto przyjmować do niej pierwszych turystów. Obecny wygląd schroniska to zasługa jego przebudowy w latach 50. XX w.

Pewnego zimowego dnia, schodząc z Pradziada
Charakterystyczna budowlą jest zlokalizowana obok schroniska 8- metrowa dzwonnica. Wzniesiono ją stosunkowo niedawno, bo w 2006 r. Ma ona postać trójnogu usytuowanego na kamiennym postumencie, a celem jej ustawienia było upamiętnienie ludzi gór, którzy zginęli na górskich szlakach.


Svycarna o poranku, w tle Pradziad


Jak tutaj dotrzeć? 
Svycarna jest zazwyczaj przystankiem dla turystów zmierzających w kierunku najwyższego szczytu Jeseników- Pradziada. Można tutaj dotrzeć przez Malego Deda- z parkingu na Videlskym Krzyżu (zlokalizowany na drodze z Jesenika do Karlovej Studenki), z Beli pod Pradadem, odwiedzając po drodze Velky Vodospad. Najczęściej uczęszczanym szlakiem do Svycarny jest ten wiodący z Cervonohorskego Sedla przez Maly Jezernik. Poniżej szlaku wiedzie rownież droga rowerowa, która zimą służy narciarzom biegowym.

Dzwonnica przy schronisku Svycarna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Maciek i Natalia w podróży , Blogger