Poznaj Dolny Śląsk- zwiedzamy Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie udało nam się zwiedzić przy okazji Festiwalu Podróżnik- Krok Dalej. Mury obronne
Miasto bardzo przypomina inne tego typu miejscowości w województwie dolnośląskim. Rynek, odnogi ulic od niego i długa ulica wokół okalająca Stare Miasto. Typowa zabudowa średniowieczna jest tutaj widoczna aż nadto. Po pierwsze widoczne są mury obronne wokół miasta. Zrekonstruowane, dobrze zachowane, można je zwiedzać spacerując alejkami parku. Kulminacyjnym momentem spaceru wzdłuż nich jest zwrócenie uwagi na tzw. Basztę Gołębia, która liczy sobie już przeszło 500 lat, a nadal zachwyca mieszkańców i przyjezdnych. 

Mury obronne

Baszta Gołębia
Kolejnym zabytkiem, który pamięta średniowiecze jest zamek, a raczej jego ruiny. To właśnie tutaj odbywał się festiwal podróżniczy, w którym braliśmy udział. Niestety nie wiemy jak wygląda jego zwiedzanie, jednak w trakcie trwania festiwalu mogliśmy zobaczyć duży dziedziniec, lochy i podziemia. Myślę, że jeszcze tutaj wrócimy, kiedy będzie możliwość jego zwiedzenia i dowiedzenia się trochę o jego historii. 

Ruiny Zamku

Ruiny Zamku


Zabytkiem Starego Miasta, którego nie wypada ominąć jest Krzywa Wieża. Warto zaznaczyć, że jest to najwyższy odchylony budynek, który możemy podziwiać w naszym kraju. W jaki sposób powstał owy odchył od pionu, który wynosi na dzień dzisiejszy 2,14 m? Przypuszcza się, że jest on wynikiem ruchów tektonicznych, które miały miejsce pod koniec XVI w. w pobliskim Bardzie. Wieża to tak naprawdę dzwonnica pobliskiego kościoła św. Anny, który sam w sobie również jest ciekawym zabytkiem. Na wieże można się wdrapać (cena biletu 7zł normalny i 3 zł ulgowy) i podziwiać z jej szczytu panoramę Ząbkowic Śląskich oraz okolicznych szczytów. 
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich

Przechadzając się po Ząbkowicach Śląskich należy zwrócić uwagę ponadto na tutejszy ratusz. Budynek na centralnym placu to dzieło XIX wieczne. Typowa neogotycka budowla jest naprawdę piękna i warto dłużej jej się poprzypatrywać. 

Ratusz miejski w Ząbkowicach Śląskich

Co warto jeszcze wiedzieć o Ząbkowicach Śląskich? Z pewnością ciekawą informacją jest ta, że do 1945 r. miasto te nazywało się Frankenstein. Na pamiątkę owego faktu, każdego roku odbywa się festiwal Frankensteina. 
Niestety, Ząbkowice Śl. tak jak większość miast w okolicy są bardzo zaniedbane. Szkoda, że tego typu magiczne, tajemnicze zabytkowe miejscowości niszczeją na naszych oczach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Maciek i Natalia w podróży , Blogger