Pomysł na wycieczkę z Przełęczy Lądeckiej

Start: Przełęcz Lądecka
Cel: Zamek Karpień
Odległość: 15 km
Liczba Punktów GOT: 19
Czas wycieczki: lipiec 2018 r.
Link do śladu GPS: https://www.traseo.pl/trasa/z-przeleczy-ladeckiej-na-karpien


Przełęcz Lądecka- najwyżej położone miejsce na drodze między czeskim Javornikiem polski Lądkiem- Zdrój. To tutaj znajduje się parking, gdzie zatrzymuje się sporo samochodów aby móc podziwiać panoramę z Czarną Górą i Śnieżnikiem na czele. Większość osób, która stąd wybiera się na szlaki obiera sobie za cel Borówkową, gdzie znajduje się wieża widokowa. My, gdy zawitaliśmy w to miejsce udaliśmy się w zupełnie innym kierunku, a mianowicie na szlak zielony, który prowadzi do opuszczonej wsi Karpno. Została ona wysiedlona po 1945 r. i od tamtej pory nie została zamieszkana. Pozostałością po niej są liczne fundamenty budynków na jakie można się natknąć wędrując szlakiem. Jedyny budynek, który pozostał w całości po wsi to Kościół pw. Matki Bożej od Zagubionych, który został odbudowany przez miejscowych w latach 80. XX w. 

Kościółek w Karpnie

Innym cennym zabytkiem, który warto odwiedzić w tej okolicy są ruiny zamku Karpień. Ten, pochodzący ze średniowiecza zamek popadł w całkowitą ruinę i można podziwiać jedynie jego fundamenty oraz nieliczne ściany. Z zamku otwiera się za to panorama na Śnieżnik. 
Śnieżnik z Karpnika 
Zamek KarpieńSchodząc z Karpnika (szczyt na którym położony jest zamek) dochodzimy do granicy z Czechami. Stąd będziemy wędrować już szlakiem o kolorze niebieskim, który poprowadzi nas przez Konicek- szczyt na którym rośnie sporo borówki czernicy. To tutaj nazbieraliśmy trochę jagód, z których na pewno przyrządzimy pyszne pierogi:) Dalej szlak prowadzi w kierunku Travnej. Otwierają się widoki na Przedgórze Paczkowskie z Jeziorem Otmuchowskim w roli głównej. Po 15 km w nogach wędrówkę kończymy tam, gdzie zaczynaliśmy, czyli na Przełęczy Lądeckiej. Plusy naszego szlaku: bardzo mało ludzi, wspaniałe widoki oraz przepiękne panoramy górskie! Polecamy! 

Panorama na Przedgórze Paczkowskie i Jezioro Otmuchowskie

Travna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Maciek i Natalia w podróży , Blogger