Góra na dzisiaj- Jałowiec

Jałowiec, szczyt o magicznej wysokości 1111 m n.p.m.

Babia Góra, Pilsko, Rysianka i Romanka- widok o Zachodzie Słońca ze szczytu Jałowca


Gdzie jest położony? Można by rzec, że vis a vis Babiej Góry. Należy do Beskidu Żywieckiego, a dokładniej przedgórza Babiogórskiego. 


Którędy można się na niego dostać? Przez szczyt przebiegają dwa szlaki. Jeden znakowany na niebiesko. Biegnie on od Lachowic (Chata Studencka Adamy) przez Jałowiec do Zawoji. Drugi, znakowany na żółto to szlak rozpoczynający się w Koszarawej (można do niej dojechać busem z Żywca) i kończący się na przełęczy Przysłop z drugiej strony (na nią można się dostać z Suchej Beskidzkiej). 
My na szczycie Jałowca


Czy warto tutaj wejść? Oczywiście, że tak! Ze szczytu rozpościera się wspaniała panorama na najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego (Babia Góra i Pilsko), a przy dobrej widoczności również szczyty Małej Fatry. Taka panorama jest możliwa dzięki temu, że w okolicach szczytu Jałowca wypasano owce i do dzisiaj zachowały się niezalesione hale: przyszczytowa Hala Trzebuńska oraz trochę niżej położona Hala Krawcowa. Na szczycie znajduje się wiata i ławeczki dla turystów. Również umieszczona jest tablica informacyjna z opisaną panoramą na okoliczne szczyty. 
Na górze, umieszczony jest również krzyż upamiętniający spotkanie na szczycie kardynałów: Wojtyły oraz Wyszyńskiego. 
Jałowiec to również góra, która kryje w sobie burzliwą historię II wojny światowej. Przebiegała tędy granica pomiędzy Generalnym Gubernatorstwem a III Rzeszą. Stąd można w jego masywie zobaczyć pozostałości po zabudowaniach posterunków armii niemieckiej. 

Widok na Babią Górę z Hali Krawcowej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Maciek i Natalia w podróży , Blogger