Bozi Hora- górująca nad Zulovą

Dzisiaj chcemy Was zabrać na niezbyt wysoki szczyt położonego w czeskiej części Przedgórza Paczkowskiego- Bozi Horę. Ten wznoszący się na wysokość 525 m n.p.m. szczyt góruje nad Żulovą, miejscowością położoną zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy z Polską. 

Kościół św. Józefa w Zulovej
Może nowy plecak na górskie wyprawy? Kliknij i sprawdź najlepsze oferty! Klikając w ten link i rezerwując nocleg, wspierasz jednocześnie naszego bloga! Dzięki!

Wycieczkę na tą niewysoką górę można rozpocząć na rynku Zulovej. Znajduje się tutaj spory parking, gdzie spokojnie zaparkujecie swój samochód. W mieście warto odwiedzić kościół św. Józefa, który stoi w miejscu, gdzie znajdował się zamek Frydberk. Po zamku pozostała jedynie wieża obronna, która jest teraz wieżą kościoła;) Od kościoła przechodzimy przez most i wędrujemy w stronę szczytu Bozi Hora. Po drodze mijamy stacje drogi krzyżowej, które od samego miasta prowadzą aż do kościoła na szczycie. Po pół godzinie stajemy obok kościoła  Matki Bożej Bolesnej. Historia kultu maryjnego w tym miejscu sięga XIII w. gdy powieszono tutaj pierwszy obraz Maryi. Następnie 500 lat później postawiono w tym miejscu drewnianą kaplicę, która na rozkaz cesarza niemieckiego została rozebrana. Pod koniec XIX w. została zbudowana z miejscowego granitu zbudowana tutaj budowla, którą można podziwiać do dnia dzisiejszego, piękny kamienny kościół. 

Na szczycie Bozi Hora

Poza kościołem ze szczytu można podziwiać wspaniałą panoramę na Przedgórze Paczkowskie oraz na Góry Złote. Jak dojechać do Zulovej? Miasteczko leży kilkanaście kilometrów od granicy z Polską. Najłatwiej tutaj dojechać przekraczając granicę w Paczkowie lub w Kałkowie i kierować się w stronę Jesenika. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Maciek i Natalia w podróży , Blogger