Ucieczka przed smogiem! Szyndzielnia i Klimczok

Start: Bielsko-Biała Olszówka Górna
Cel: Szyndzielnia, Klimczok
Odległość: 15,4 km
Punkty GOT: 23
Czas wycieczki: styczeń 2017 r. 


Mapa przejścia z Bielska-Białej do Wilkowic
Nad Katowicami rozciąga się smog, więc decyzja była łatwa, pakujemy się do porannego pociągu do Bielska-Białej i lądujemy w Beskidzie Śląskim. Niestety smog również dotknął miejscowości podgórskie i to chyba w większym stopniu niż te w metropolii śląskiej. Z dworca PKP w Bielsku dostajemy się autobusem miejskim pod kolejkę linową na Szyndzielnią. Na miejscu wybieramy niebieski szlak i wędrujemy powoli do góry. Szlak jest dość dobrze przetarty, wejście nie sprawia żadnych problemów, a z ciągłym nabieraniem wysokości powietrze staje się coraz bardziej przejrzyste. 
Początek niebieskiego szlaku na Szyndzielnie 
Widok na Bielsko i Beskid Mały z Przełęczy Dylówka


Po około godzinie jesteśmy już w okolicach górnej stacji kolejki na Szyndzielnie. Do schroniska PTTK pozostaje nam już tylko podejście wzdłuż, niestety nieczynnego wyciągu orczykowego. Na szczycie mimo soboty i ładnej pogody nie ma tłumów. Na nas czekają wspaniałe widoki na Beskid Mały i Tatry oraz niestety spoglądanie na smog, który "wisi" nad całym Podbeskidziem. 
Natalia na szczycie Szyndzielni

Schronisko PTTK na Szyndzielni
Dalej wybieramy oznakowanie żółte i kierujemy się w stronę Klimczoka. Po drodze zaliczamy właściwy szczyt Szyndzielni i podążamy po wspaniałym szlaku na kolejny szczyt. Po kilkudziesięciu minutach meldujemy się tuż obok masztu antenowego na Klimczoku. Pogoda jest wspaniała, więc dopisują nam również widoki. Możemy podziwiać Babią Górę, Pilsko, a pomiędzy nimi wspaniały widok na tatrzańskie szczyty. Z prawej strony na wyciągnięcie ręki piętrzy się Skrzyczne. W przeciwieństwie do Szyndzielni tutaj jest uruchomiony wyciąg orczykowy, z którego korzysta całkiem sporo osób. Na szczycie jest całkiem ciepło, więc zatrzymuje się tutaj na dłużej aby podziwiać wspaniałe widoki.

Szukasz noclegu w okolicy? Sprawdź ofertę booking.com! Klikając w ten link i rezerwując nocleg, wspierasz jednocześnie naszego bloga! Dzięki!

Na szczycie Szyndzielni

Wspaniała panorama na Babią Górę, Pilsko i pomiędzy nimi Tatry

Na Klimczoku

Na Klimczoku, w tle Skrzyczne

Wyciąg orczykowy na Klimczoku

Schronisko PTTK na zboczach Magury

Następnie swoje kroki kierujemy w kierunku schroniska PTTK Klimczok, które znajduje się na zboczach... Magury. Stąd ruszamy żółtym szlakiem po grzbiecie tego szczytu. Stąd niestety widać smog, który pokrywa całe województwo śląskie. Niestety pojawił się on również w dolinach podgórskich. Następnie skręcamy w szlak czerwony, którym kierujemy się w stronę Bystrej. Po drodze mijamy szczyt Lanckorona, na którym stoi dość ciekawy ołtarz, z głową Chrystusa wyrytą w drzewie. Po zejściu do Bystrej pozostaje nam przedostanie się do Wilkowic na stację PKP, skąd pociągiem wracamy do Katowic.

Smog nad Żywieczczyzną z Tatrami w tle

Skrzyczne, w tle Beskid Żywiecki

Na szczycie Lanckorony

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Maciek i Natalia w podróży , Blogger