Pustynia Błędowska- jedyne takie miejsce w Polsce!

Piaski Pustyni Błędowskiej w niektórych miejscach są głębokie nawet na 70 metrów!

Marzą ci się piaski pustyni? Chcesz zobaczyć zjawisko fatamorgany? Myślisz, że musisz się udać do Afryki? Nic bardziej mylnego! Takie atrakcje czekają na Ciebie na pograniczu Śląska oraz Małopolski.Pustynia Błędowska bo o niej mowa to największy w Polsce obszar piasków lotnych. Rozpościera się on na obszarze 33 km kwadratowych, chociaż jeszcze 70 lat temu obszar ten był dwa razy większy!W jaki sposób powstała ta pustynia? 
Wszystko przez działalność człowieka. Wycinka lasów na potrzeby górnictwa, a także ciągła działalność człowieka doprowadziła do sytuacji, że nie rosła tutaj żadna roślina. Tak odsłoniły się piaski. Proceder ten trwał od średniowiecza. Dodatkowo przez lata teren ten był wykorzystywany przez wojsko do przeprowadzania ćwiczeń wojskowych. Po II wojnie światowej, teren pustyni obsadzono sosną oraz brzozą, co znacznie zmniejszyło jej powierzchnię. 
W jaki sposób można oglądać pustynie? 
Punkty widokowe na Pustynie Błędowską znajdują się w Kluczach (droga wojewódzka 791 z Ogrodzieńca do Olkusza) oraz w Chechle (tutaj można dojechać od strony Dąbrowy Górniczej- skręcając z drogi 790 lub ze wspomnianej wcześniej 791 w kierunku właśnie Dąbrowy). Jeśli, ktoś ma ochotę na poznanie pustyni "od środka" to może skusić się na przejście żółtego szlaku pieszego. Będąc w okolicy warto poszukać również źródeł Białej Przemszy, która przepływa przez Pustynię.

Desant żołnierzy na Pustyni Błędowskiej

My na pustyni byliśmy kilka razy wcześniej, to przejazdem autem, to na rowerze. Tym razem też jesteśmy w okolicy i postanawiamy zaglądnąć do Chechła skąd rozpościera się wspaniała panorama na Pustynię Błędowska. Gdzieś z tyłu głowy "siedzi" nam pomysł aby dostać się do Białej Przemszy i przy odrobinie szczęścia przedostać się na południową część Pustyni.


Niestety, okazuje się, że na piaskach odbywają się ćwiczenia wojskowe i z eksploracji tego terenu nic nie będzie. Dowiadujemy się jednak, że planowany jest w najbliższych kilku godzinach desant żołnierzy ćwiczącej jednostki. Mówimy sobie, że często w tych terenach ostatnio nie bywamy, więc postanawiamy zaczekać.


Przy okazji poznajemy tereny pustyni, graniczące z pobliskim lasem. Przemierzamy granicę piasków, robimy sporo zdjęć i tak nam mijają dwie godziny. Nagle z kierunku Krakowa nadlatuje wojskowy samolot (specjalistami nie jesteśmy, ale prawdopodobnie była to Casa). My siadamy na ruinach dawnego stanowiska dowodzenia i oglądamy ten fantastyczny spektakl na niebie. Samolot zatacza 3- krotnie koło nad pustynią, a skok ze spadochronu odbyło przynajmniej 20 żołnierzy! Naprawdę zrobiło to na nas duże wrażenie.


Wracając do ruin stanowiska dowodzenia, które stanowiło nasz punkt widokowy, to właśnie stąd nadzorowane były ćwiczenia wojsk niemieckich w trakcie II wojny światowej. Jak niektórzy twierdzą poligon na Pustyni Błędowskiej miał przygotować Niemców do walk na Saharze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Maciek i Natalia w podróży , Blogger