Wokół Vratnej

Start: Vratna
Cel: Chelb, Velky Krywań
Odległość: 16,5 km
Liczba punktów GOT: 27
Ślad GPS: https://www.traseo.pl/trasa/wokol-vratnej  P.S. ślad GPS jest wydłużony do Terchovej, bo zapomnieliśmy wyłaczyć GPS, prawidłowo powinien kończyć się we Vratnej:) 

Velky Rozsutec i StohTym razem wycieczkę rozpoczynamy we Vratnej. Jest to przysiółek położony 4 km na południe od Terchovej. Znajduje się tutaj duży bezpłatny parking, na którym można zostawić samochód. Stąd tłumy turystów ruszają na kolejkę gondolową, która zawiezie ich bezpośrednio na Snilovske Sedlo. My jednak obieramy inny kierunek i leśnym duktem, podążając za żółtymi znakami dochodzimy do Chaty pod Grunem. Magiczne to miejsce. Widoki na Velky Krywań i Velky Rozsutec są naprawdę niesamowite. Obok chaty są boiska do gry w piłkę nożną, koszykówkę i plac zabaw- dzieci nie będą się tutaj nudziły. Nas czeka teraz najtrudniejszy odcinek całej dzisiejszej trasy- podejście pod Grun, który wiedzie po stoku narciarskim. Jest to bardzo męcząca wspinaczka, jednak jak nie my to kto tam wejdzie:) Po niecałych dwóch godzinach od opuszczenia samochodu stajemy na szczycie Południowego Grunu. Wydaje nam się jakbyśmy się przenieśli na bieszczadzkie połoniny. Nieziemskie widoki, trawiaste granie i wiatr, silny wiatr! Wszystko jak w Bieszczadach:) Widoki są świetne. Velky Rozsutec, Stoh, Velky Krywań, wszystko jak na dłoni:)
Ruszamy dalej, czerwonym szlakiem przechodzimy przez Steny, Chleb i dochodzimy do górnej stacji kolejki na Snilovskim Sedlu. Ta część wycieczki nie jest męcząca, wiedzie granią i mamy do pokonania liczne podejścia i zejścia, jednak nie stanowią one dużego problemu:) 


Ze Snilovskego Sedla czeka nas półgodzinna wędrówka na najwyższy szczyt Małej Fatry, czyli Velky Krywań. Po niewielkich opadach deszczu wychodzi Słońce, a my walcząc z co raz to silniejszymi porywami wiatru stajemy na szczycie. Stąd otwiera się panorama na dolinę Wagu (najdłuższej rzeki Słowacji) oraz szczyty Wielkiej Fatry. Z Velkiego Krywania schodzimy w kierunku Piekielnika, a stąd już niebieskim szlakiem obniżamy swoją wysokość n.p.m. i przez Sedlo za Kraviarskim docieramy z powrotem do Vratnej:) Uwaga! końcówka szlaku jest mocno zniszczona przez wycinkę drzewa, która jest w tym miejscu prowadzona, więc należy przygotować się na błotnistą przygodę:) 


Zniszczona końcówka szlaku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Maciek i Natalia w podróży , Blogger