Monte Vioz 3645 m n.p.m.


Monte Vioz 3645 m n.p.m.Monte Vioz, szczyt wznoszący się na wysokość 3645 m n.p.m.- to on był naszym celem na kolejny dzień na alpejskim szlaku. Trasa rozpoczynamy w Peio Fonti, miejscowości wznoszącej się na wysokości powyżej 1300 m n.p.m. Stąd kolejką gondolową, a następnie krzesełkową przenosimy się o 1000 m wyżej. Tutaj znajduje się schronisko Doss Dei Gembri, które będzie stanowiło jako nasz punkt start/mety dzisiejszego dnia.


Alpejskie widoki

Szlak na Monte Vioz to długi, monotonny trekking. Najważniejsze to trzymać w miarę równe tempo i regularnie uzupełniać płyny, co jest niezwykle istotne zwłaszcza, że musimy sobie przypomnieć, że znajdujemy się na wysokościach znacznie przekraczających 3000 m n.p.m.


Pod szczytem Monte Vioz


Po drodze możemy podziwiać całą dolinę Val di Sole, lodowiec Cevedale, a także owce, które wdrapały się na wysokość 3 tys. m i tutaj znalazły swoje pastwisko!  Po prawie 3 godzinach w trasie dostajemy się do schroniska Vioz Mantova (3535 m n.p.m.). Jest to najwyżej położone schronisko w Alpach Centralnych oraz Wschodnich. W jego pobliżu  znajduje się kapliczka poświęcona ofiarom gór. Stąd na szczyt zostało nam już tylko 15 minut. Szlak jest „udekorowany” śniegiem, a także skałami z zawartością żelaza i siarki.
Kaplica przy schronisku

Poniżej schroniskaTuż przed 13 stajemy na szczycie Monte Vioz. To chyba najładniejsze widoki jakie nam przyszło oglądać w swoim życiu. Panorama jest tak rozległa, że nie wiadomo na czym zawiesić oko J Na horyzoncie wyłaniają się liczne czterotysięczniki… Myślimy sobie, może kiedyś… J


Zdobycie szczytu


Na szczycie


Schodzimy do schroniska, gdzie robimy sobie dłuższą przerwę. Następnie tym samym szlakiem ponad dwie godziny marszu i znajdujemy się znów przy górnej stacji kolejki J

Na tej wysokości nawet Mana znalazła swojego przyjaciela


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Maciek i Natalia w podróży , Blogger