Ołomuniec na weekend!

Toskańskie widoki niedaleko polskiej granicy? Niemożliwe? A jednak! Wybierzcie się na wycieczkę na Morawy, a poczujecie się prawie jak w środkowej Italii. Wzgórza, zamki, do tego urokliwe małe miasteczka, to wszystko oferuje ten region. My zabieramy Was na podróż po Ołomuńca i okolicznych miasteczkach.

Rynek w Ołomuńcu

Ołomuniec to jedne z największych czeskich miast. Niezwykle urokliwe, posiada mnóstwo zabytków godnych uwagi, jednak nie jest tak zatłoczone jak chociażby Praga. Czy warto je zwiedzić? Oczywiście, że tak!

Plan miasta Ołomuniec


Katedra św. Wacława
Zwiedzanie większość turystów rozpoczyna od katedry św. Wacława. To tutaj rozpoczyna się trasa turystyczna przygotowana przez miasto, a także tutaj jest najbliżej z większości parkingów.
Jest to najbardziej okazała budowała w całym mieście! Wysokie na ponad 100 metrów strzeliste wieże kościoła, na stojących pod nimi zwiedzających robią ogromne wrażenie. Warto przy tym wspomnieć, że w Czechach jedynym wyższym obiektem sakralnym jest katedra w Pradze.Ołomuniecka katedra została zbudowana w XIII w. w stylu gotyckim na miejscu kościoła romańskiego.

Czy warto wejść do środka? Tak! Wstęp jest darmowy, a my możemy podziwiać figury Ojców Kościoła umieszczone wokół głównego ołtarza, grób św. Jana Sarkandra, a także największe organy w Czechach, na których to 6. symfonię F-dur skomponował sam Wolfgang Amadeusz Mozart! Uwaga! Miał wtedy jedynie 11 lat!

W kościele znajduje się również tablica upamiętniająca wizytę papieża, Jana Pawła II w tym miejscu, w 1995 r.
Vis a vis katedry znajduje się również Ołomunieckie Muzeum Diecezjalne, na którego zwiedzanie my osobiście się nie skusiliśmy.

My przed Katedrą św. Wacława

Ołomunieckie Muzeum Diecezjalne

Następnie idąc w kierunku Górnego i Dolnego Rynku przechodzimy przez urokliwe uliczki Starego Miasta. Jednocześnie mijamy zabudowania tutejszego Uniwersytetu.Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu.

Założony w 1573 r., jest drugą po Uniwersytecie Karola w Pradze najstarszą uczelnią w Czechach.
Na dziedzińcach budynków Uniwersytetu można zobaczyć fontanny, czy różnorodne pomniki. Warto wstąpić!:)
Wolnym tempem przenosimy się w kierunku dwóch głównych placów miasta- Górnego oraz Dolnego Rynku.

Urokliwe ołomunieckie uliczki

Uniwersytetu Palackiego

Dziedziniec jednego z budynków Uniwersytetu

Dziedziniec jednego z budynków Uniwersytetu

Dziedziniec jednego z budynków Uniwersytetu

Rynek Główny
Na Rynku Górnym, w jego centrum wzniesiono Ratusz z obszernym dziedzińcem wewnątrz i wysoką kwadratową wieżą. Z elewacji południowej wystaje wykusz kaplicy św. Hieronima. Ciekawostką jest północna ściana ratusza. Znajduje się na niej jeden z nielicznych na świecie zegarów astronomicznych!
Po wcześniejszej rezerwacji, istnieje ponadto możliwość obejrzenia wnętrza ratusza i sali reprezentacyjnej.


Wieża ratuszowa i zegar astronomiczny

Zegar astronomiczny z bliższej perspektywy

Ratusz w Ołomuńcu

Fontanna Juliusza Cezara i Ratusz w Ołomuńcu


Kolumna Trójcy Przenajświętszej

Pozostając na Rynku Górnym nie sposób spojrzeć na prawdziwą ozdobę Ołomuńca, czyli barokową Kolumnę Trójcy Przenajświętszej. Budowla wzniesiona, przez lokalnych artystów ma 35 metrów. Rzeźba ukrywa we wnętrzu małą kaplicę, którą można zwiedzić od kwietnia do września.

Kaplica Trójcy Przenajświętszej w otoczeniu Rynku

Kaplica Trójcy Przenajświętszej


Fontanny w Ołomuńcu
Zarówno na Rynku Górnym jak i Dolnym i w ich okolicy można natknąć się na liczne fontanny, które sprawiają, że będąc na starówce w Ołomuńcu można się poczuć niczym w Rzymie.  Które z nich należy zobaczyć?  
Szczególnie można wyróżnić 6 barokowych fontann, które są efektem odbudowy miasta po wojnie trzydziestoletniej w XVIII w.  O tym, że możemy poczuć się jak w Rzymie niech świadczy fakt, że najbardziej okazała fontanna to rzeźba Juliusza Cezara- mitycznego założyciela Ołomuńca! Znajdują się tutaj również fontanny przedstawiające bogów rzymskich- Jowisza, Neptuna, czy Merkurego. Tak więc, powiązań ze stolicą Włoch jest naprawdę sporo:)

Oprócz ww. wymienionych na uwagę zasługuje fontanna z Herkulesem walczącym z hydrą lernejską, a także fontanna Trytonów.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na nowoczesną fontannę Ariona - poety greckiego, która stoi przy ratuszu.
Co więcej, oprócz wyżej wspomnianych, w licznych zakamarkach Ołomuńca, wchodząc na dziedzińce kamienic czy Uniwersytetu można znaleźć mniejsze, ale i równie zjawiskowe fontanny!:)
Na Rynku Górnym warta uwagi jest również Kolumna Maryjna.
Fontanna Juliusza Cezara

Fontanna Herkulesa, a w tle Kolumna Maryja 

Fontanna Herkulesa

Fontanna Ariona


W drodze do i z Ołomuńca zwiedziliśmy również mniejsze miasteczka, które również zachwycają swoim urokiem. 

Šternberk
Nad całym miasteczkiem góruje Świątynia oraz Zamek.
A u ich podnóża urokliwe uliczki z odrestaurowanymi zabudowaniami.
Dodatkowo liczne ogródki i kawiarenki z pewnością sprawiają, że to miejsce jest kolorowe i pełne uroku. Zobaczcie sami. 

Zamek w Sternberku

Kościół i Kolumna Maryjna w Sternberku

Litovel
Kto nie lubi piwa?

Nie my! Czeskie smakuje nam najbardziej. Właśnie tym kierowaliśmy się jadąc z Ołomuńca do Unicova. Widząc znak Litovel, skręciliśmy w lewo na drogę 447 i co? Zobaczcie sami:)

Litovel- kilkutysięczne miasteczko położone 15 km na północny- zachód od Ołomuńca. Warto w nim zobaczyć kamienny Most Świętojański z 1592 r., a także ratusz z 72- metrową wieżą, który stoi na centralnym placu miasta. Oczywiście na rynku, tak jak w większości miast czeskich obecna jest również figura św. Jana Nepomucena.
Ale to co najważniejsze zostawiliśmy na koniec! W Litovelu istnieje znany browar. Obecnie produkuje on 12 różnych piw, z których każde jest warte spróbowania:)
Odwiedźcie Litovel, a nie pożałujecie:)

Ratusz w Litovelu

Unicov
Wiecie, które miasto jest najstarsze w Czechach? Nie? My też nie wiedzieliśmy, dopóki nie odwiedziliśmy Unicova.
Miasto otrzymało prawa miejskie w 1213 r. i jest uznawane za najstarszą miejscowość w Republice Czeskiej. Kilkutysięczne miasteczko charakteryzuje się zabudową typową dla miast średniowiecznych, tj. centralnym placem, promieniście odchodzącymi uliczkami i dookoła murami obronnymi. 
Zwiedzając miasteczko z pewnością warto dłużej zatrzymać się na rynku i podziwiać renesansowy ratusz oraz fontannę z Neptunem. W uliczkach odchodzących od rynku można wejść do kościołów- p.w. Wniebowstąpienia Panny Maryi oraz Podniesienia Krzyża św. Uwagę przykuwają ponadto dawne bramy wjazdowe do miasta, nazwane Medelską Bramą i Bramą Wodną. Również warto odwiedzić Więzienie Miejskie, które jest dostępne do zwiedzania dla turystów.

Ratusz w Unicovie

Kościół NMP w Unicovie

Zabudowania Rynku w Unicovie

Unicov- Rynek
Wiemy, że Ołomuniecki Kraj kryje jeszcze wiele ciekawych miejsc które są godne polecenia. Na pewno odwiedzimy jeszcze zamek Bouzov oraz Soviniec i z pewnością o tym również Wam napiszemy:)


P.S. Jeśli macie jakieś pytania w kwestii dojazdu do tych miejscowości, bądź parkowania samochodu w Ołomuńcu bądź w innych miastach, nie krępujcie się i pytajcie!:) 


🙂
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Maciek i Natalia w podróży , Blogger