Klasztor Cystersów w Henrykowie

Na wycieczkę do opactwa Cystersów w Henrykowie wybraliśmy się rowerem. Przejeżdżaliśmy przez Przedgórze Paczkowskie (stąd rozpościerała się szeroka panorama na Sudety Wschodnie i Środkowe- zerknijcie na film, na naszym profilu na FB, naprawdę robi duże wrażenie), a następnie przez Ziębice. Jest to miejscowość o zabudowie typowej dla innych miast Dolnego Śląska. W centralnej części miasta- rynek z ratuszem, kilka ulic odchodzących od niego, a wszystko otoczone murem obronnym. Niestety podobnie, jak inne miasta, Ziębice są bardzo zaniedbane, a ich potencjał historyczny zupełnie niewykorzystany. 
Henryków leży 8 km za Ziębicami w kierunku na Wrocław. Jest to wieś, której centrum stanowi klasztor Cystersów otoczony potężnym parkiem. Obiekt głównie znany z kroniki klasztornej z XIII w.m zwanej Księgą Henrykowską (to właśnie w tej księdze zostało zapisane pierwsze zdanie w języku polskim). Właśnie został założony klasztor z inicjatywy samych- Henryka Brodatego i Henryka Pobożnego.
Od tego czasu klasztor miał bardzo burzliwą historię. Jednak to, co dzisiaj można oglądać jest wynikiem jego rozbudowy w okresie renesansu i baroku, co jest widoczne w pięknych zdobieniach, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz kościoła. To co rzuca się na pierwszy rzut oka to ogrom bogactwa. Niestety klasztor jest zaniedbany. Taki zabytek powinien być okiem w głowie rządzących, a widać, że niestety tak nie jest. Szkoda, ze budowane są nowe, potężne budowle sakralne, a te, które stanowią zabytek klasy „0” podupadają.
Będąc w Henrykowie warto również odwiedzić Wzgórza Strzelińskie. Nas niestety przestraszył deszcz i aby zwiedzić tę okolicę będziemy musieli jeszcze do niej wrócić.
Osoby zainteresowane bardzo szczegółową historią klasztoru Cystersów zachęcamy do lektury wpisu z linku: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Maciek i Natalia w podróży , Blogger