Ciche Jeseniki, czyli kółeczko z Rejviz

Start: Rejviz
Cel: Kazatelny, Kobrstejn
Odległość: 17 km
Liczba Punktów GOT: 19
Czas wycieczki: czerwiec 2018 r. 

Powiesz Jeseniki, myślisz Pradzaid, Keprnik, Serak.... My jednak wybraliśmy mniej zatłoczone szlaki w tym paśmie górskim. Jako start wędrówki obieramy Rejviz. Jest to najwyżej położona wieś na całym Śląsku. Wszystkie zlokalizowane w niej domostwa znajdują się powyżej 700 m n.p.m. Stałych mieszkańców można się tutaj doliczyć co najwyżej kilkudziesięciu, jednak jest tutaj mnóstwo pensjonatów oraz domków letniskowych, dlatego w sezonie zarówno zimowym jak i letnim jest tutaj spory ruch:) 

My obieramy żółte znaki, które prowadzą w kierunku Velekgo Mechovego Jezerka. Jest to miejsce kulminacyjne całego torfowiska, które okala Rejviz. My zdecydowaliśmy, że tą atrakcję odwiedzimy kiedyś indziej i idąc ciągle żółtym szlakiem docieramy do miejsca zwanego Bublavy Pramen. Jest to miejsce, w którym można zaobserwować w jaki sposób rzeki rozpoczynają swój bieg w stronę morza. Po drodze przechodzimy przez las, w którym kolor zielony mieni się w różnych jego odcieniach. To ze względu na fakt, występowania niezliczonych gatunków mchu wokół szlaku. Dodatkowo można podziwiać potoki o charakterystycznym dla torfowisk- brunatnym zabarwieniu 
Po chwilowym odpoczynku na Bublavy Pramen rusamy za żółtymi znakami na szczyt Kazatelny. Jest to o góra wznosząca się na wysokość 925 m.n.p.m. Z jej zboczy można podziwiać panoramę na Serak, Keprnik oraz Góry Rychlebskie. Dlaje nasze nogi prowadzą nas do Opavskiej Chaty. Po drodze dodatkowo zwiedzamy Cmentarz Jeniecki, Rosjan,  którzy byli więzienie w okolicy w obozie koncentracyjnym. Odrestaurowany w 1999 r. cmentarz to kilka kamieni symbolizujących mogiły oraz jeden duży głaz z naniesioną inskrypcją. 


Bublavy Pramen

Bublavy pramen

Kazatelny
Cmentarz JeńcówPod Opavską Chatą robimy sobie przerwę, po ktorej zmieniamy żółty szlak na zielony i ruszamy w kierunku zamku Kobrstejn. Tutaj coraz częściej mijamy miejsca objęte wycinką drzew. Zamek Kobrstejn mieści się na szczycie Zamkovskyego Vrchu. Pozostała z niego jedynie wieża, na którą można było kiedyś wejść. Teraz jednak wejście to jest zamknięte. Podążając dalej zielonym szlakiem schodzimy stromo do asfaltowej drogi, którą można dotrzeć z jednej strony do Vrbna pod Pradadem, a z drugiej do Rejviz . Stąd juz czerwonym szlakiem docieramy najpierw do Stary Rejviz, a następnie do miejsca skąd wyruszaliśmy na szlak. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Maciek i Natalia w podróży , Blogger